Jak działają skupy złomu?
Skup złomu jest miejscem, które przyjmuje odpady różnego rodzaju metali w celu ich przetwarzania lub dalszej sprzedaży.
Działają one w oparciu o szczegółową wycenę konkretnych rodzajów metali. Jednym z najczęstszych surowców przyjmowanym przez skupy jest miedź. Inne często przekazywane do nich odpady składają się m.in. z aluminium, mosiądzu, złomu, cynku, ołowiu i wolframu. Osobną kategorię stanowią metale kolorowe i szlachetne. Skup prowadzi się w celu ograniczenia generowania odpadów oraz uniknięcia przenikania do gleby i powietrza zanieczyszczeń pochodzących z ich rozkładu.
Korzyści wynikające ze sprzedaży odpadów do skupu
Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla skupu, który przekazuje metale do innych miejsc w celu ich dalszego wykorzystania lub przetopienia, ale także dla klienta, który otrzymuje zapłatę za przekazany złom. Warto tutaj wspomnieć także o samych korzyściach dla czystszego środowiska. W zużytych pralkach, kuchenkach oraz telewizorach również dostępna jest duża ilość metalowych odpadów, niejednokrotnie wykonanych z wartościowych kruszców. Warto też zorientować się, czy skup podejmie się odbioru tzw. elektrośmieci, czyli uszkodzonych i starych, zalegających w domu sprzętów AGD. Przedsiębiorcy prowadzący skupy często oferują możliwość odebrania ciężkich przedmiotów bezpośrednio z domu klienta.
Przebieg pracy skupu złomu
Każdy skup złomu posiada maszynę do cięcia metali oraz dalszej jej obróbki, po czym uzyskane fragmenty metalu można przekazać do przetopienia. Często części ze sprzętów AGD trafiają bezpośrednio do producentów tych urządzeń. Bywa również tak, że pozyskany metal zostaje przeznaczony do produkcji biżuterii lub części do mebli, takich jak stelaże lub uchwyty do szaf czy drzwi. Jest to więc sposób nie tylko na pozbycie się niechcianych sprzętów i zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale też na recykling. Czasami odpady oddawane do skupu, jeżeli nie są przeznaczone do recyklingu, zostają zutylizowane w taki sposób, aby nie zagrażały środowisku. Warto więc przejrzeć strych oraz inne zakamarki domu, bo być może uda się znaleźć tam przedmiot, który oddany do skupu zyska nowe życie, a my przyczynimy się do zmniejszenia liczby odpadów.