Co wchodzi w zakres złomu stalowego i żeliwnego?
Przedmioty wykonane z metalu mogą zostać wtórnie przetworzone, ponownie wykorzystane. Ma to niebagatelne znaczenie dla środowiska naturalnego —jak zresztą cały recykling. Aby działania takie były w ogóle możliwe, złom musi zostać odpowiednio zakwalifikowany, posegregowany. Indywidualny użytkownik może oddać nieużywane przedmioty do punktu skupu, co przy okazji zagwarantuje dodatkowy zarobek.
Czy istnieją zatem zasady selekcji złomu? Czym właściwie jest złom?
Złom stalowy — co to takiego?
Przetworzenie złomu jest możliwe, a procedura ta stosowana jest na co dzień. W pierwszej kolejności należy wszystkie elementy metalowe pogrupować, co najczęściej wykonywane jest już w punktach, do których złom trafia. Pierwszym rodzajem jest złom stalowy, który podlega dalszemu podziałowi na złom wsadowy i niewsadowy. Co to oznacza w praktyce? Złom wsadowy jest gotowy do użycia, jako tzw. wsad w piecach hutniczych, natomiast złom niewsadowy musi zostać najpierw przystosowany do powtórnego wykorzystania. Wszystko jest zaś kwestią parametrów. Aby przedmioty stalowe mogły być użyte, muszą charakteryzować się określonymi wymiarami, składem chemicznym czy stopniem zanieczyszczenia. Warto zaznaczyć, że złom niewsadowy dzieli się jeszcze na lekki i ciężki. Miejscem, do którego może na początek trafić taki niepotrzebny już materiał, jest punkt zbiórki lub skup złomu.
Złom żeliwny — przykłady
Złom żeliwny składa się z maszynowego i handlowego. Pierwszy nazywany jest złomem ciemnym, a zaliczają się do niego fragmenty silników samochodowych, maszyn i matryc. Złom handlowy, inaczej biały, to zwykle instalacje sanitarne, np. wanny.
Omawiając poszczególne rodzaje złomu, nie można zapomnieć o metalach niezależnych — kolorowych jak miedź, aluminium czy stopy.
Gromadzenie i odsprzedawanie złomu to praktyka często stosowana. Jak wspomniano, pozwala nie tylko zadbać o środowisko, ale również eliminować niepotrzebne przedmioty, zapobiegać ich gromadzeniu i nieporządkowi w otoczeniu. Oddając metale do ponownego wykorzystania, można uzyskać określoną kwotę, zależną od rodzaju przekazywanego złomu. Największą wartość ma miedź i inne metale niezależne.
Warto także pamiętać, że w przypadku posiadania sporej ilości złomu, można pokusić się o wynajęcie ekipy ze sprzętem, która odbierze materiał.