Które metale kolorowe są najbardziej wartościowe?
Skup metali kolorowych to miejsce, do którego można oddawać różnego rodzaju złom przemysłowy i pochodzący z gospodarstw domowych. W prawie każdym domu, budynku gospodarczym, czy w piwnicy można znaleźć przedmioty zawierające wartościowe surowce wtórne, na których można zarobić, wspierając budżet domowy. Ponadto, dzięki korzystaniu z punktów skupu, metale kolorowe trafiają z powrotem do obiegu, a konieczność wydobywania, przetwarzania czy transportu nowych surowców spada, co wiąże się z mniejszą produkcją zanieczyszczeń środowiska. Które metale kolorowe można oddać na złom i na których można najwięcej zarobić?
Jakie metale kolorowe można oddać na złom?
Do metali kolorowych, czyli nieżelaznych, które można oddać na złom zalicza się m.in. miedź, brąz, mosiądz, cynę, ołów, glin i aluminium. Miedź, z której elementy można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym można sprzedać np. w formie wiórów, kabli, wiązek samochodowych i części elektroniki. Również elementy instalacji wodnych i grzewczych zawierają miedź i jej stopy. Przedmioty wykonane z mosiądzu, które zostaną przyjęte na skupie to m.in. elementy ozdobne, części instalacji hydraulicznych i klamki. Najczęściej do skupów metali kolorowych oddawane jest aluminium w formie puszek, żaluzji i felg samochodowych.
Jakie metale kolorowe najbardziej opłaca się sprzedawać?
Większość metali kolorowych charakteryzuje się łatwą topliwością i dobrym przewodnictwem ciepła oraz prądu, dlatego są pożądanym towarem na skupach złomu. Ich ceny zależą przede wszystkim od lokalizacji i rodzaju metalu kolorowego. Wpływ na cenę mają również aktualne koszty wydobycia czy pozyskania danego surowca, choć zazwyczaj najwięcej można zarobić oddając do punktu skupu cynę i nikiel. Do wartościowych metali należą również mosiądz, w szczególności żółty oraz miedź. Nieco mniej można zarobić na aluminium, ołowiu i cynku. Najwyższe kwoty można otrzymać za metale kolorowe pozbawione zanieczyszczeń i fragmentów innego złomu, np. osłon kabli.